Drukarki fiskalne – czym są i do czego służą?

Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne

Podobnie jak kasa fiskalna, drukarka przeznaczona jest do prowadzenia sprzedaży oraz wystawiania paragonów fiskalnych. Różnica między dwoma wymienionymi urządzeniami polega na tym, że do obsługi drugiej z nich wymagany jest komputer stacjonarny, laptop czy tablet oraz dedykowany program sprzedażowy, który należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Na stanowisko sprzedaży, poza drukarką składa się tu zatem wybrane urządzenie elektroniczne, program oraz sprzedawca. Rozwiązanie to sprawdzi się głównie w przypadku placówek stacjonarnych, które posiadają bardzo rozbudowaną bazę towarową obejmującą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy pozycji towarowych. drukarki fiskalne zaopatrzyć powinny się przedsiębiorstwa posiadające komputer oraz program sprzedażowy, na przykład taki, który przeznaczony jest do wystawiania faktur VAT sprzedaży. Podłączenie takiego urządzenia pozwoli na automatyczny wydruk paragonów fiskalnych dla klientów detalicznych. Kasa oraz drukarka różnią się od siebie także momentem rozchodu sprzedawanych towarów ze stanu magazynowego. W przypadku drugiego typu sprzętów, towar rozchodowywany jest w sposób automatyczny w momencie wystawiania paragonu. Jeśli chodzi natomiast o kasę fiskalną, rozchód towaru następuje tu dopiero  po odczytaniu sprzedaży z kasy przez program magazynowy.
Drukarki fiskalne pozwalają na wystawianie paragonu fiskalnego lub faktury VAT bezpośrednio z urządzenia lub dodatkowej drukarki dokumentów. Użytkownik ma tutaj możliwość bieżącego wglądu w stany magazynowe produktów, na przykład w dedykowanym programie sprzedażowym. Warto tutaj wspomnieć także o możliwości stosowania różnego rodzaju promocji czy rabatów. Jeżeli chodzi natomiast o wady takich drukarek, zaliczyć można do nich między innymi wyższe koszty zakupu niż w przypadku kasy fiskalnej oraz konieczność zakupu komputera i stosownego programu sprzedażowego.
Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę wybierając drukarki fiskalne? Jest to z pewnością sposób zapisu kopii paragonów, ilość zaprogramowanych towarów oraz sposób podłączenia.